+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

 

 

 

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

30 maj 2022 | Aktualności

Dnia 26 maja 2022 r. weszła w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, która umożliwiać będzie otrzymanie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania bez wkładu własnego kredytobiorcy.

Zgodnie z treścią kredyt hipoteczny bez wkładu własnego będzie można uzyskać na zakup mieszkania na własność (na rynku pierwotnym oraz wtórnym) albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Pokryje on również  koszty budowy domu jednorodzinnego (w tym jego wykończenie) oraz zakupu na własność działki (jej części) pod budowę domu. Udzielany będzie na okres minimalny w wymiarze 15 lat w walucie polskiej do dnia 31 grudnia 2030 r. Warunkiem otrzymania kredytu, będzie cena nieruchomości która nie może przekroczyć poziomu określonego w ustawie (obowiązujące limity cenowe będą liczone od 1 m2 mieszkania). Wskazać należy, że okres kredytowania musi wynosić minimum 15 lat.

Na mocy ustawy, Skarb Państwa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100.000,00 zł. BGK będzie też jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z narodzinami dziecka. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie 20.000,00 zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko i 60.000,00 zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.

Gwarancje kredytowe na wkład własny do kredytu mieszkaniowego będą udzielane osobom spełniającym następujące warunki:

  • osobom bezdzietnym i posiadającym 1 dziecko – o ile nie posiadają żadnej innej nieruchomości na własność (takiej nieruchomości nie może posiadać także żadna inna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego);
  • osobom posiadającym co najmniej 2 dzieci – w ich przypadku akceptowane jest posiadanie jednej nieruchomości, o ile nie jest ona większa niż 50 m2 przy posiadaniu dwójki dzieci, 75 m2 przy trójce dzieci lub 90 m2 w przypadku rodzin z czwórką dzieci i bez limitu metrażowego dla rodzin z co najmniej 5 dzieci.

Osoby nabywające nieruchomość za pośrednictwem kredytu uzyskanego bez wkładu własnego, nie otrzymają pieniędzy bezpośrednio „do ręki”. Wymagany wkład własny zostanie im doliczony do ogólnej kwoty zobowiązania, a jego spłata będzie gwarantowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6