+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Ministerstwo Finansów gasi pożar wywołany przez Dyrektora KIS ws. estońskiego CIT

 

 

 

Ministerstwo Finansów gasi pożar wywołany przez Dyrektora KIS ws. estońskiego CIT

13 paź 2023 | Aktualności, CIT Estoński

Ministerstwo Finansów zapewnia, że będzie weryfikować niekorzystne interpretacje indywidualne wydawane w ostatnim czasie przez Dyrektora KIS.

Organ uznawał bowiem w interpretacjach dotyczących estońskiego CIT, że spółka powinna zamknąć rok podatkowy i sporządzić sprawozdanie finansowe, a dopiero potem złożyć zawiadomienie ZAW-RD o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Podatnicy w głównej mierze postępowali na odwrót, tj. najpierw składali zawiadomienie ZAW-RD, a dopiero potem sporządzali sprawozdanie finansowe.

Kwestionowanie ww. działania przez organ mogło spowodować, że spółki nie miały prawa rozliczać się estońskim CIT, powinny były płacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych, a co za tym idzie powinny zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami.

W odpowiedzi na burzę prasową Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że przepisy nie modyfikują terminu na sporządzenie sprawozdania finansowego ani nie wymagają, aby było ono sporządzone przed złożeniem zawiadomienia ZAW-RD. MF będzie więc zmieniał te interpretacje, które jego zdaniem były nieprawidłowe, a Dyrektor KIS powinien już wydawać nowe orzeczenia zgodnie z linią interpretacyjną Ministerstwa.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6