Dnia 15 listopada 2023 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, wprowadzająca zmiany w zakresie prawa spadkowego. Po nowelizacji, zmianie ulegnie m.in. krąg spadkobierców ustawowych (art. 934 KC) – W przypadku, gdy którekolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, będzie przypadał jego dzieciom bądź wnukom w częściach równych, a w braku dzieci i wnuków – pozostałym dziadkom w częściach równych. W konsekwencji wyłączeni od dziedziczenia będą dalsi zstępni dziadków spadkodawcy. Zmiana ma skrócić czas trwania postępowań i ograniczyć potrzebę poszukiwania spadkobierców przez sąd.
Modyfikacji ulegnie również termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku (art. 1015 KC). Po nowelizacji do zachowania terminu do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wystarczające będzie złożenie przed jego upływem wniosku do sądu o odebranie tego oświadczenia. Dodatkowo, jeżeli złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku będzie wymagało zezwolenia sądu, bieg terminu ulegnie zawieszeniu na czas trwania tego postępowania.
Nowelizacja wprowadza również istotną zmianę w zakresie odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka. Do kodeksu Rodzinnego i opiekuńczego (art. 101 KRO) zostanie wprowadzona regulacja, zgodnie z którą nie będzie konieczne pozyskanie przez rodziców zgody sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka, gdy dziecko jest powołane do dziedziczenia na skutek wcześniejszego odrzucenia spadku przez któregokolwiek z rodziców. Konieczność pozyskania zgody sądu została utrzymana m. in. w przypadku braku porozumienia rodziców lub jeżeli inny zstępny rodziców tego dziecka przyjmuje spadek.