+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Nazwa spółki cywilnej na fakturze nie może być skrócona

 

 

 

Nazwa spółki cywilnej na fakturze nie może być skrócona

14 wrz 2022 | Aktualności

Szanowni Państwo,

Dnia 5 września 2022 r. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą oznaczenia spółki cywilnej na fakturze VAT (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.376.2022.1.KP).

Wnioskodawcy, prowadzący spółkę cywilną, we wniosku o wydanie interpretacji zajęli stanowisko zgodnie z którym na fakturach mogą podawać jedynie skróconą nazwę spółki. Organ uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Dyrektor KIS przypomniał, ze spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, a są nimi jej poszczególni wspólnicy, będący osobami fizycznymi. Danymi identyfikacyjnymi podatnika będącego osobą fizyczną jest imię i nazwisko, a zatem te dane winny znaleźć się w treści faktury.

Jak wskazał organ, prawidłowe oznaczenie spółki cywilnej składa się z wymienienia jej wszystkich wspólników i dodania wzmianki o spółce cywilnej. Uzasadnił, że w ten sposób oznaczenie pozwala uniknąć posługiwania się nazwą spółki, która nie wskazywałaby, jacy faktycznie wspólnicy tj. osoby fizyczne lub osoby prawne są stronami stosunków prawnych wynikających z działalności gospodarczej z udziałem spółki: „W żadnym wypadku bowiem oznaczenie przedsiębiorcy nie może mieć charakteru mylącego, niezgodnego z rzeczywistością lub niepozwalającego na określenie jego charakteru prawnego. Umieszczanie w oznaczeniu spółki cywilnej elementów abstrakcyjnych czy też fantazyjnych jest dozwolone, jednak mogą one mieć tylko charakter dodatkowy, znajdujący się obok podstawowego oznaczenia spółki.”

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6