Ulga na robotyzację
Z dniem 1.01.2022 r. na okres do 31.12.2026 r. wprowadzono do ustaw o podatkach dochodowych ulgę umożliwiającą odliczenie wydatków na robotyzację przedsiębiorstwa. Celem wprowadzonej regulacji jest tworzenie zachęt to automatyzacji procesów w polskich przedsiębiorstwach.
Podatnikowi prowadzącemu działalność przemysłową (produkcyjną) przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowe odliczenie nie może przekroczyć 50% wysokości kosztów.
Odliczenia ulgi należy dokonać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.
Ulga na naukę, kulturę i sport
Od 1.01.2022 r. wprowadzono ulgę na wspieranie nauki, kultury i sportu. Ulga stwarza zachętę podatkową, mającą na celu wsparcie określonych dziedzin życia społeczno-gospodarczego. Wsparcie stworzone jest z myślą o podmiotach prowadzących działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.
W ramach ulgi można odliczyć od podstawy obliczenia podatku 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na określone cele. Oznacza to, że podatnik, oprócz zaliczenia poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodów, w tym również poprzez odpisy amortyzacyjne, uzyskuje prawo do dodatkowej preferencji w podatku dochodowym przez odliczenie od podstawy obliczenia podatku połowy poniesionych kosztów.
Odliczenia ulgi należy dokonać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.
Ulga na terminale płatnicze
Kolejną ulgą, z której od 1.01.2022 r. mogą skorzystać podatnicy, jest ulga na wprowadzane u przedsiębiorcy terminale płatnicze.
W ramach ulgi podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki na nabycie terminala płatniczego oraz wydatki związane z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu terminala płatniczego poniesione w roku podatkowym, w którym rozpoczął przyjmowanie płatności przy użyciu terminala płatniczego, i w roku następującym po tym roku, do wysokości:
1) 2500 zł w roku podatkowym – w przypadku podatników zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy zastosowaniu kas rejestrujących;
2) 1000 zł w roku podatkowym – w przypadku podatników, którzy mają obowiązek rejestrować sprzedaż przy użyciu kas rejestrujących.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.
Ulga na prototyp
Od 1.01.2022 r. wprowadzono nową ulgę związaną z opracowaniem i wdrożeniem przez producenta nowego produktu (prototypu). Polega ona na zmniejszeniu podstawy opodatkowania o 30% wydatków (kosztów) na opracowanie i wdrożenie prototypu.
Opracowano katalog kosztów, przez które rozumie się „koszty produkcji próbnej”, jak i „koszty wprowadzenia na rynek nowego produktu”. Przyjęto założenie, że powyższe koszty będą wykazywane w zeznaniu rocznym, składanym przez podatnika za rok podatkowy, w którym koszty te zostały poniesione, z możliwością odliczenia ich również w kolejnych 2 latach następujących bezpośrednio po roku, w którym zostały poniesione. Rozwiązanie to skierowane jest do tych podatników, którzy w wyniku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych wytworzyli nowy produkt i obejmie koszty ponoszone na etapie produkcji próbnej takiego produktu, a także koszty wprowadzenia w celu sprzedaży na rynek nowego produktu.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.