+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej

 

 

 

Nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej

25 cze 2021 | Aktualności

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko sieci sklepów spożywczych działającej na terenie Polski (dalej także: „spółka”) z uwagi na podejrzenie, iż w trakcie ustalania warunków współpracy z kontrahentami wykorzystuje ona w nieuczciwy sposób przewagę kontraktową.

Przeciwko spółce skierowano zarzuty związane ze stosowaną procedurą negocjacji warunków umowy z niektórymi dostawcami oraz wymaganiem naliczania dodatkowych rabatów. Prezes UOKiK zwrócił uwagę, iż przedłużanie ustalenia warunków współpracy, mimo że kontrahent już w trakcie negocjacji zobowiązany jest do realizacji dostaw, prowadzi do sytuacji, w której kontrahent nie wie, na jakich warunkach realizuje dostawy do momentu podpisania umowy. Co więcej, w trakcie trwania dostaw spółka wprowadzała do kontraktów postanowienia w zakresie udzielania jej dodatkowych rabatów lub podwyższania wysokości dotychczasowych, co skutkowało zobowiązaniem kontrahentów do wstecznego obniżenia ceny często już zapłaconych produktów. Ustalono także, iż zdarzały się sytuacje, w których spółka żądała od kontrahentów udzielenia rabatu, mimo że nie był on przewidziany w umowie.

Mając na uwadze powyższe ustalenia, spółka jako duży odbiorca może wykorzystywać swoją przewagę narzucając kontrahentom niekorzystne dla nich warunki współpracy. Zdaniem Prezesa UOKiK: „Współpraca pomiędzy przedsiębiorcami powinna być uczciwa, co oznacza, że zasady współpracy, w tym warunki rabatowania, powinny być jasno określone i znane stronom przed podpisaniem umowy”.

Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3% rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6