Zgodnie z dodanym do ustawy o PIT przepisem art. 26hb, z przedmiotowej ulgi skorzystać mogą podatnicy PIT opłacający podatek według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Podatnik może odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki:
1) poniesione w roku podatkowym na wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków – jeżeli w momencie poniesienia wydatku podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem tej nieruchomości,
2) poniesione w roku podatkowym na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się ewidencji zabytków – jeżeli w momencie poniesienia wydatku podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem tej nieruchomości,
3) na odpłatne nabycie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub udziału w takim zabytku, pod warunkiem że podatnik na nabytą nieruchomość poniósł wydatek, o którym mowa w pkt 2 – jeżeli w momencie dokonywania odliczenia podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem tej nieruchomości.
Co do zasady, odliczenia te nie mogą przekroczyć 50% wydatków na ww. cele. Dodatkowo odliczenie z pkt 3 powyżej nie może przekroczyć iloczynu kwoty 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej zabytku nieruchomego, nie więcej jednak niż 500 000 zł na wszystkie wydatki poniesione z tego tytułu.