+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Nowa ulga w podatku PIT – odliczenie wydatków poniesionych na zabytki

 

 

 

Nowa ulga w podatku PIT – odliczenie wydatków poniesionych na zabytki

2 lut 2022 | Aktualności

Zgodnie z dodanym do ustawy o PIT przepisem art. 26hb, z przedmiotowej ulgi skorzystać mogą podatnicy PIT opłacający podatek według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Podatnik może odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki:

1) poniesione w roku podatkowym na wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków – jeżeli w momencie poniesienia wydatku podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem tej nieruchomości,

2) poniesione w roku podatkowym na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się ewidencji zabytków – jeżeli w momencie poniesienia wydatku podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem tej nieruchomości,

3) na odpłatne nabycie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub udziału w takim zabytku, pod warunkiem że podatnik na nabytą nieruchomość poniósł wydatek, o którym mowa w pkt 2 – jeżeli w momencie dokonywania odliczenia podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem tej nieruchomości.

Co do zasady, odliczenia te nie mogą przekroczyć 50% wydatków na ww. cele. Dodatkowo odliczenie z pkt 3 powyżej nie może przekroczyć iloczynu kwoty 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej zabytku nieruchomego, nie więcej jednak niż 500 000 zł na wszystkie wydatki poniesione z tego tytułu.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6