+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej

 

 

 

Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej

15 wrz 2023 | Aktualności

W dniu 6 września 2023 r, weszła w życie nowelizacja Ustawy o działalności leczniczej, która umożliwia stosowanie monitoringu w pomieszczeniach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne, jeżeli jest to konieczne w procesie leczenia pacjentów lub do zapewnienia im bezpieczeństwa. Jednakże, ma to zastosowanie wyłącznie w przypadku: szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładów rehabilitacji leczniczej i hospicjów. Stanowi o tym wprost treść art. 23a ust. 1 ppkt 3) Ustawy o działalności leczniczej. Oznacza to, że w przypadku innych podmiotów leczniczych, nie ma możliwości stosowania monitoringu w pomieszczeniach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne na podstawie przywołanego przepisu.

Niezależnie od powyższego, obowiązują dotychczasowe uregulowania, zgodnie z którymi kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą może określić w regulaminie organizacyjnym sposób obserwacji pomieszczeń także w następujących przypadkach:

  1. pomieszczeń ogólnodostępnych, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów lub pracowników,
  2. pomieszczeń, w których są udzielane świadczenia zdrowotne oraz pobytu pacjentów, w szczególności pokoi łóżkowych, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, przebieralni, szatni, jeżeli wynika to z przepisów odrębnych.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6