+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Nowelizacja ustawy o PIT

 

 

 

Nowelizacja ustawy o PIT

31 sty 2022 | Aktualności

Przepisy rozporządzenia z 7 stycznia 2022 r. już w ustawie

Dnia 27 stycznia bieżącego roku Sejm przyjął nowelizację Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przyjęta ustawa zmienia dwie kwestie:

  1. Po pierwsze wprowadza nowy instrument wsparcia Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Zakładowego Funduszu Aktywności.
  2. Po drugie przenosi treść rozporządzenia Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. (w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy) do ustawy o PIT. Treść ustawy potwierdza, że oświadczenie PIT-2 można składać w trakcie roku oraz złożyć je także w przypadku pobierania emerytury. Ponadto PIT-2 będzie mógł też złożyć emeryt lub rencista, który złoży do organu rentowego wniosek o niestosowanie kwoty wolnej od podatku.

Powyższe oznaczać będzie, że w styczniu obowiązywać będą przepisy rozporządzenia, a od lutego regulować tę kwestię będzie ustawa. W wyjaśnieniach i uzasadnieniu dodano, że wprowadzane zmiany nie wpłyną na mechanizm zastosowany lub wdrażany przez płatnika na podstawie rozporządzenia. Oznacza to, że wysokość zaliczek u pracowników czy zleceniobiorców, którzy osiągają miesięczny przychód do 12 tys. 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 r. Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, ma otrzymać wyrównanie od pracodawcy.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6