+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

NSA oddalił skargę podatnika, którego rozliczenia zostały zakwestionowane przez organy skarbowe

 

 

 

NSA oddalił skargę podatnika, którego rozliczenia zostały zakwestionowane przez organy skarbowe

17 maj 2023 | Aktualności

TSUE wyjaśnił, że zakup towarów sprzedanych w późniejszym terminie (po ich zużyciu) jako odpadów, nie prowadzi do zerwania ścisłego i bezpośredniego związku między prawem do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu, a wykorzystaniem do transakcji opodatkowanych. Jeżeli więc sprzedaż towarów kwalifikowanych jako odpady była opodatkowana, to utrzymane zostało prawo do odliczenia i nie ma obowiązku korekty odliczonego VAT.

W odniesieniu do towarów zniszczonych i zutylizowanych TSUE stwierdził, że co do zasady, gdy przedsiębiorca wycofuje z bilansu taki towar uznany za niemożliwy do wykorzystania w ramach działalności, to wymagana jest korekta podatku naliczonego. Jeżeli jednak takie zniszczenie zostanie prawidłowo udowodnione lub uzasadnione, a towar obiektywnie utracił wszelką użyteczność, podatnik nie ma obowiązku korygowania kwot odliczenia.

Omawiany wyrok zapadł w sprawie bułgarskiej, lecz ze względu na harmonizację przepisów o VAT ma znaczenie również dla polskich przedsiębiorców.

Wyrok TSUE z 4 maja 2023 r., sygn. C-127/22

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6