+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Numer NIP nabywcy na paragonie

 

 

 

Numer NIP nabywcy na paragonie

27 wrz 2019 | Aktualności

Na podstawie zmian wchodzących w życie z dniem 1 stycznia 2020 r., przedsiębiorca, który nie poda swego nr NIP na paragonie fiskalnym, nie będzie mógł domagać się jego wymiany na fakturę VAT, która daje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

W celu skorzystania z możliwości odliczenia podatku VAT z danej faktury zakupowej (o którą może poprosić w terminie 3 miesięcy od sprzedaży), podatnik będzie musiał podać swój nr NIP już w momencie zakupu towaru lub usługi – tak, by sprzedający mógł umieścić tą informację na wydawanym podatnikowi paragonie fiskalnym. Jeżeli zaś kasa rejestrująca sprzedawcy nie daje możliwości wpisania nr NIP na paragonie, nabywca będzie zmuszony od razu prosić o wystawienie faktury VAT.

Pomimo powyższych zmian, przedsiębiorcy nadal będą mogli w ciągu trzech miesięcy prosić sprzedawcę o wystawienie faktury VAT do uprzednio wydanego paragonu fiskalnego. Jednak taka faktura nie da im już prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Ustawodawca przewidział także sankcję za wymianę paragonu bez NIP na fakturę. Kara w wysokości 100% podatku wykazanego na ww. dokumencie – może być nałożona zarówno na sprzedawcę, jak i na nabywcę.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6