+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Od 1 stycznia 2017 r. Płaca minimalna dla zleceniobiorców

 

 

 

Od 1 stycznia 2017 r. Płaca minimalna dla zleceniobiorców

30 gru 2016 | Aktualności

W związku ze zmianą ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę od 1 stycznia 2017 r. w umowach zlecenia (i innych umowach o świadczenie usług) strony powinny określić sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Jeżeli aspekt ten zostanie pominięty w umowie, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.

Pomimo braku bezwzględnego obowiązku, wprowadzenie do umów odpowiednich uregulowań jest wskazane dla bezpieczeństwa zleceniodawcy, aby nie został zaskoczony ilością godzin wykazanych przez świadczącego usługę. Wskazane byłoby zatem wprowadzenie do umów np. postanowień regulujących sposób raportowania czasu poświęconego na realizację zlecenia, względnie obowiązek informowania zleceniodawcy o przekroczeniu określonego limitu itd. Konkretne zapisy powinny być dostosowane do charakteru umowy i realizowanych czynności.

W związku z tym, iż minimalne wynagrodzenie godzinowe powinno zostać wypłacone co najmniej raz w miesiącu, warto w szczególności wprowadzić zmiany do umów, zawartych na czas określony, przewidujących wypłatę wynagrodzenia w dłuższych niż miesiąc okresach rozliczeniowych.

Należy podkreślić, iż nowe przepisy mają zastosowanie również do usługodawców, będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, chyba że zatrudniają one pracowników lub zawierają umowy ze zleceniobiorcami.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6