Spółka planująca przeprowadzenie konferencji biznesowych, spotkań integracyjnych, przyjęć okolicznościowych czy szkoleń wyjazdowych dla pracowników i współpracowników wystąpiła z wnioskiem o interpretację indywidualną w zakresie możliwości odliczenia VAT naliczonego od zakupionej kompleksowej usługi od podmiotu zewnętrznego, na którą składały się nocleg i wyżywienie, a także dodatkowe usługi jak centrum SPA, strefy basenów, siłowni i szeroki zakres oferty gastronomicznej, w tym alkohol.
Dyrektor KIS wskazał na możliwość odliczenia VAT naliczonego od zakupu usług gastronomicznych i noclegowych. Zakwestionował jednak ww. usługi dodatkowe stwierdzając, iż są to usługi odrębne na potrzeby osobiste uczestników imprez i nie będą niezbędne do należytego wykonania usług związanych z organizacją wydarzenia integracyjnego czy też szkoleniowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi nie zgodził się ze stanowiskiem Dyrektora KIS wskazując, że wszystkie usługi będą stanowić kompleksową usługę organizowanej imprezy. Wyjaśnił też, że usługi fakultatywne mają na celu uatrakcyjnienie świadczenia głównego, a zatem jest to świadczenie jednorodne i niepodzielne.
Sąd wskazał również, że część mniej formalna tego typu wydarzeń częstokroć jest bardziej efektywna biznesowo aniżeli spotkanie formalne.
Źródło: wyrok WSA w Łodzi z dnia 5.10.2023 r., I SA/Łd 587/23