+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Odliczenie VAT od alkoholu, SPA i siłowni w ramach firmowej imprezy

 

 

 

Odliczenie VAT od alkoholu, SPA i siłowni w ramach firmowej imprezy

10 lis 2023 | Aktualności

Spółka planująca przeprowadzenie konferencji biznesowych, spotkań integracyjnych, przyjęć okolicznościowych czy szkoleń wyjazdowych dla pracowników i współpracowników wystąpiła z wnioskiem o interpretację indywidualną w zakresie możliwości odliczenia VAT naliczonego od zakupionej kompleksowej usługi od podmiotu zewnętrznego, na którą składały się nocleg i wyżywienie, a także dodatkowe usługi jak centrum SPA, strefy basenów, siłowni i szeroki zakres oferty gastronomicznej, w tym alkohol.

Dyrektor KIS wskazał na możliwość odliczenia VAT naliczonego od zakupu usług gastronomicznych i noclegowych. Zakwestionował jednak ww. usługi dodatkowe stwierdzając, iż są to usługi odrębne na potrzeby osobiste uczestników imprez i nie będą niezbędne do należytego wykonania usług związanych z organizacją wydarzenia integracyjnego czy też szkoleniowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi nie zgodził się ze stanowiskiem Dyrektora KIS wskazując, że wszystkie usługi będą stanowić kompleksową usługę organizowanej imprezy. Wyjaśnił też, że usługi fakultatywne mają na celu uatrakcyjnienie świadczenia głównego, a zatem jest to świadczenie jednorodne i niepodzielne.

Sąd wskazał również, że część mniej formalna tego typu wydarzeń częstokroć jest bardziej efektywna biznesowo aniżeli spotkanie formalne.

Źródło: wyrok WSA w Łodzi z dnia 5.10.2023 r., I SA/Łd 587/23

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6