+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Możliwość odliczenia VAT od wydatków na mieszkanie dla pracownika

 

 

 

Możliwość odliczenia VAT od wydatków na mieszkanie dla pracownika

2 kwi 2024 | Aktualności

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 24 listopada 2022 r. (sygn. I SA/Łd 690/22) uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 lipca 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.250.2022.l.MJ).

Sprawa dotyczyła uprawnienia spółki do odliczenia VAT od zakupu usług wynajmu mieszkań lub domów, które później służyły nieodpłatnemu zaspokojeniu potrzeb jej pracowników. Dyrektor KIS w wydanej interpretacji odmówił Spółce prawa do odliczenia VAT od zakupu tych usług.

WSA w Łodzi uznał, że wynajmowane przez spółkę mieszkania i domy, chociaż nie generują bezpośrednio sprzedaży opodatkowanej, to jednak są wykorzystywane dla celów prowadzenia działalności (zakwaterowaniu pracowników w związku z wykonywaniem przez nich pracy poza miejscem ich stałego zamieszkania), w związku z czym spółka powinna mieć prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich poniesieniem.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 grudnia 2023 r. (sygn. akt I FSK 281/23), przyznał rację Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu i wskazał, że „najem lokali mieszkalnych dla pracowników i współpracowników spółki, nawet jeśli nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, to ich poniesienie wpływa na uzyskanie obrotu opodatkowanego VAT niejako poprzez zabezpieczenie utrzymania źródła przychodu. Spółka powinna mieć zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich poniesieniem”.

Istnieje szansa, że wydane wyroki będą uwzględniane przez organy podatkowe przy wydawaniu kolejnych interpretacji indywidualnych.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6