+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

 

 

 

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

13 cze 2023 | Aktualności

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie znajduje się obecnie na etapie konsultacji publicznych i zakłada, że z dniem 1 lipca 2023  r. stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 obszarze Rzeczypospolitej Polskiej zostanie odwołany.

Oznacza to, że przestaną obowiązywać także przepisy, które zostały wprowadzone jedynie na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego w ramach tzw. ustaw Covidowych. Należy jednak pamiętać, iż większość rozwiązań szczególnych zostało zaopatrzonych okres przejściowy, a co za tym idzie będą one obowiązywać, przez oznaczony czas, także po dniu 1 lipca 2023 r.

W szczególności zmiany dotyczące postępowania sądowego przed sądami powszechnymi i  administracyjnymi, wprowadzone art. 15zzs1 oraz art. 15zzs4 ustawy z 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, będą obowiązywały w ciągu roku od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Oznacza to, że mimo odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, do dnia 1 lipca 2024  r. możliwe będzie stosowanie przez Sądu dotychczasowych zasad dotyczących wyznaczania posiedzeń i  rozpraw w trybie zdalnym, jak również dotyczących ograniczenia jawności i składów orzekających.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6