+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Ważna uchwała Sądu Najwyższego dotycząca oskładkowania wspólników

 

 

 

Ważna uchwała Sądu Najwyższego dotycząca oskładkowania wspólników

1 mar 2024 | Aktualności

Dnia 21 lutego 2024 r. SN w składzie 3 sędziów podjął uchwałę III UZP 8/23, która może mieć istotne znaczenie dla oskładkowania wspólników spółek, z których jeden jest wspólnikiem mniejszościowym. Zgodnie z podjętą uchwałą, wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym jak osoby prowadzące pozarolniczą działalność.

Uchwała podjęta została na kanwie art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, że za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

Do tej pory ZUS stał na stanowisku, że za osobę prowadzącą działalność (a zatem podlegającą z tego tytułu składkom) uważa się również wspólnika w spółce dwuosobowej, jeżeli drugi wspólnik ma udział mniejszościowy. Podjęta przez SN uchwała powinna wpłynąć na zmianę praktyki w tym zakresie.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6