+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Planowane zmiany resortu finansów w zakresie leasingu samochodów osobowych

 

 

 

Planowane zmiany resortu finansów w zakresie leasingu samochodów osobowych

16 sie 2018 | Aktualności

W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów poinformowało opinię publiczną o planowanych zmianach w zakresie leasingu samochodów osobowych. Na dzień dzisiejszy brak projektu ustawy zmieniającej, jednak jeśli zapowiadane zmiany wejdą w życie, leasing samochodów osobowych straci na atrakcyjności zarówno względem zakupu, jak i długoterminowego wynajmu.

Pierwsza ze zmian polegać ma na tym, że raty leasingowe będą kosztem uzyskania przychodu tylko do łącznej wysokości 150 tys. zł (czyli takiej samej, jak nowy limit amortyzacyjny przewidziany dla nabywców samochodów osobowych).

Druga zmiana ma polegać na tym, iż wszelkie koszty nabycia i używania samochodu osobowego (nie tylko leasingowanego) będą odliczane od przychodu podatkowego tylko w połowie, jeżeli auto będzie wykorzystywane do celów mieszanych, czyli firmowych i prywatnych. Chodzi tu m.in. o koszty takie jak: amortyzacja, raty leasingu, paliwo, ubezpieczenie, przeglądy, naprawy i inne wydatki eksploatacyjne. Ta propozycja sprawi, że zasady w podatku dochodowym będą takie same jak w VAT, czyli, jeżeli auto będzie wykorzystywane do celów mieszanych, to podatnik odejmie tylko połowę poniesionych wydatków i połowę VAT. Z kolei, jeśli zadeklaruje, że używa samochodu wyłącznie do celów służbowych i będzie w tym celu prowadził odpowiednią ewidencję (najprawdopodobniej tę samą, co dla celów VAT), to odliczy 100 proc. kosztów i podatku od towarów i usług.

Inne planowane zmiany zakładają podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu z obecnych 20 tys. euro do 150 tys. zł oraz objęcie nim leasingu operacyjnego (obecnie bez limitu).

Jednocześnie służby prasowe Ministerstwa Finansów poinformowały, że przy okazji zmiany zasad zamierzają wprowadzić przepisy przejściowe, które umożliwią podatnikom obecnie korzystającym z leasingu, a także tym, którzy zdążą podpisać umowę przed nowelizacją, kontynuować zaliczanie kosztów związanych z leasingiem na „starych” zasadach, tj. m.in. bez limitu kosztów.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6