+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Podatek estoński: w przypadku ukrytych zysków nie ma zaliczenia CIT na PIT

 

 

 

Podatek estoński: w przypadku ukrytych zysków nie ma zaliczenia CIT na PIT

30 cze 2022 | CIT Estoński

W dniu 13 czerwca 2022 r. informowaliśmy o tym, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że wspólnicy podmiotów opodatkowanych Estońskim CIT mogą dokonać zmniejszenia zaliczki na PIT o część CIT należnego od dochodów spółki również przy wypłatach zaliczek na poczet dywidendy (https://msdslegal.pl/pl/mniejszy-pit-od-zaliczki-dywidendowej-w-estonskim-cit-potwierdzony/).

Warto jednak podkreślić, że mechanizm zmniejszenia zaliczki na PIT dotyczy jedynie podziału zysku. Jak wynika z literalnego brzmienia przepisu art. 30a ust. 19 ustawy o PIT regulującego to rozwiązanie, pomniejszenie ma zastosowanie wobec „wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek”. Oznacza to, że odliczenie zapłaconego przez spółkę estońskiego CIT dotyczy wyłącznie przychodów wspólnika pochodzących z podziału zysków. Nie dotyczy natomiast innych kategorii będących przedmiotem opodatkowania estońskim CIT, w tym również tzw. ukrytych zysków.

W konsekwencji świadczenia takie jak pożyczki udzielone przez spółkę wspólnikowi, darowizny, prezenty czy wydatki na reprezentację stanowiące ukryty zysk, a jednocześnie przychód wspólnika, zostaną opodatkowane PIT bez możliwości jego pomniejszenia o część CIT należnego od dochodu spółki.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6