+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Podatek u źródła nie dotyczy hostingu

 

 

 

Podatek u źródła nie dotyczy hostingu

16 mar 2023 | Aktualności

Podatnik, który kupował od zagranicznych podmiotów m.in. usługę udostępniania powierzchni dyskowej dla swoich pracowników, zadał pytanie Dyrektorowi KIS w zakresie konieczności odprowadzenia podatku u źródła (WHT) od takich usług.

Organ stwierdził, że zagraniczny serwer jest urządzeniem przemysłowym, co oznacza, że podatnik wypłaca za granicę opodatkowaną należność licencyjną. Jednocześnie wskazał, że pojęcie urządzenia przemysłowego należy rozumieć maksymalnie szeroko, bo mieści ono w sobie wszelkie możliwe urządzenia stanowiące zespół urządzeń technicznych. Nie można go zawężać do urządzeń wykorzystywanych przy produkcji materialnej.

WSA w Warszawie nie podzielił stanowiska Dyrektora KIS. Sąd uznał, że serwer nie spełnia takiej definicji, a wynagrodzenie za przechowywanie na nim danych nie jest wynagrodzeniem za wynajem, dzierżawę lub leasing urządzenia przemysłowego. Zdanie WSA potwierdził również Naczelny Sąd Administracyjny, kontynuując swoją linię orzeczniczą, zgodnie z którą hosting nie stanowi podstawy do zapłaty WHT.

Wyroki NSA z 8 marca 2023 r., sygn. akt II FSK 2089/20 i II FSK 2382/20

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6