+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Podatnik na podatku liniowym nie odliczy darowizny na rzecz OPP

 

 

 

Podatnik na podatku liniowym nie odliczy darowizny na rzecz OPP

14 paź 2022 | Aktualności

Dnia 7 października 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie w zakresie odliczenia od dochodu darowizny przekazanej organizacji pożytku publicznego (sygn. akt II FSK 63/20).

Sprawa swój początek miała w postępowaniu o wydanie wniosku interpretacji indywidualnej. Wnioskodawczyni prowadząca działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego i świadczenia usług rachunkowo-księgowych rozliczała podatek liniowy. Jednocześnie planowała przekazać darowiznę na rzecz fundacji mającej status organizacji pożytku publicznego (OPP). Jej zdaniem miała prawo odliczyć ją od dochodu (do wysokości nieprzekraczającej 6 proc. dochodu) na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a) oraz art. 30c ustawy o PIT. We wniosku wskazała, że z cytowanych przepisów nie wynika, by prawo do pomniejszenia dochodu o darowiznę na rzecz OPP nie przysługiwało przedsiębiorcy płacącemu liniowy PIT. Przyznała, że w art. 30c ustawy znajduje się katalog odliczeń dozwolonych podatnikom, którzy wybrali liniowy PIT, ale uważała, że nie jest to katalog zamknięty. Jednocześnie wnioskodawczyni zwróciła również uwagę na to, że prawo do odliczenia darowizn na rzecz OPP przysługuje podatnikom CIT, więc pozbawienie osób fizycznych podobnego przywileju byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i oznaczałoby dyskryminację.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie podzielił stanowiska wnioskodawczyni. Stwierdził, że z przywołanych przepisów jasno wynika, że podatnik płacący liniowy PIT nie może odliczyć darowizn przekazanych na rzecz OPP. Wnioskodawczyni nie zgodziła się z organem i w skardze na powyższą interpretację wniosła o jej uchylenie.

Zdanie organu podzielił jednak WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 21 sierpnia 2019 r. (sygn. akt I SA/Wr 286/19). Sąd wskazał, że konstrukcja stawki liniowej PIT zakłada, że podatnicy wybierający tę formę rozliczenia płacą relatywnie niską stawkę podatku, ale co do zasady nie mogą dokonywać odliczeń poza wyraźnie wskazanymi w ustawie. Prawo do takich odliczeń przysługuje podatnikom rozliczającym się według skali podatkowej, którzy z kolei w określonych sytuacjach płacą znacznie wyższą stawkę podatku. Podatniczka miała zatem prawo dokonania wyboru – czy będzie rozliczać się według stawki liniowej, bez możliwości dokonania odliczeń, czy według skali podatkowej, z uwzględnieniem takiej możliwości. Podatniczka nie zgodziła się z wyrokiem WSA i wniosła skargę kasacyjną.

NSA oddalił jednak skargę. Sędzia sprawozdawca wyjaśnił, że treść przepisów ustawy o PIT jest jasna i wyklucza odliczenie darowizn przekazanych OPP przez podatnika rozliczającego się według stawki liniowej. W swojej wypowiedzi wskazał, że wybór takiego sposobu rozliczeń oznacza rezygnację z pewnych przywilejów, które nadal przysługują podatnikom opodatkowanym według skali podatkowej.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6