+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

POLSKI ŁAD – Estoński CIT (ryczałt od dochodów spółek kapitałowych)

 

 

 

POLSKI ŁAD – Estoński CIT (ryczałt od dochodów spółek kapitałowych)

26 lis 2021 | Aktualności

Ważną zmianą dla podatników chcących skorzystać z opodatkowania estońskim CIT od 2022 r. jest planowane obniżenie stawek ryczałtu. Na dzień dzisiejszy stawki wynoszą 15% (dla małego podatnika) oraz 25% (dla innych podatników). Polski Ład obniży te wartości do odpowiednio 10% (mały podatnik i podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności) oraz 20% (inni podatnicy).

Obowiązek zapłaty przez spółkę podatku CIT w ww. wysokości pojawi się dopiero w momencie przeznaczenia zysków spółki do wypłaty. To podstawowe założenie tej formy opodatkowania – tak długo jak zysk pozostaje w spółce i jest reinwestowany – spółka nie płaci podatku CIT od osiągniętych dochodów.

Korzystnym rozwiązaniem związanym z tą formą opodatkowania jest także możliwość pomniejszenia podatku PIT należnego od wspólnika spółki z tytułu wypłaty dywidendy (proporcjonalnie do udziału wspólnika w zysku spółki) – o 90% należnego ryczałtu od dochodów spółki w przypadku, gdy spółka jest małym podatnikiem oraz 70% – w przypadku, gdy spółka nie spełnia warunków do uznania jej za małego podatnika. Poziom pomniejszenia, o którym mowa wyżej, będzie obowiązywał od 2022 r.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6