+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Pożyczka od podmiotu powiązanego przed zmianą formy opodatkowania na CIT estoński

 

 

 

Pożyczka od podmiotu powiązanego przed zmianą formy opodatkowania na CIT estoński

7 gru 2023 | Aktualności, CIT Estoński

Wnioskodawca we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazał, że jest spółką, która dokonuje obrotu nieruchomościami. W związku z tym w 2020 r. zostały zawarte umowy pożyczek z podmiotami powiązanymi, na cele inwestycyjne, w tym na częściowe sfinansowanie nabycia nieruchomości. Spłata kapitału, odsetek i wszelkich innych pozostałych należności przypada na 30 czerwca 2026 r. Warunki zawartych umów pożyczek mają charakter rynkowy.

Od 1 stycznia 2023 r. Wnioskodawca stosuje opodatkowanie CIT estońskim i jego zdaniem w takim stanie faktycznym, z uwagi na daty zawarcia umów pożyczek, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku z tytułu ukrytych zysków, na które składałyby się płacone odsetki.

Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 6 września 2023 r. miał odmienne stanowisko wskazując, że zgodnie z art. 28m-n CIT, dochód z tytułu ukrytych zysków powstaje z chwilą dystrybucji zysków. Zatem nie ma tutaj znaczenia moment udzielenia pożyczki. W związku z tym dochód z tytułu ukrytych zysków będzie występował bez względu na to czy udzielenie pożyczki przez podmiot powiązany na rzecz spółki miało miejsce przed czy też dopiero po wyborze zmiany formy opodatkowania na tzw. CIT estoński.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6