+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Prowadzenie bieżących spraw a rezydencja podatkowa w Polsce

 

 

 

Prowadzenie bieżących spraw a rezydencja podatkowa w Polsce

17 sty 2022 | Aktualności

Przepis art. 3 ust. 1a ustawy o CIT, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 r. w ramach tzw. „Polskiego Ładu”, szerzej reguluje kwestię wpływu zarządu na określenie rezydencji podatkowej przedsiębiorcy. Zgodnie z nowym przepisem podatnik będzie uznany za polskiego rezydenta podatkowego z powodu posiadania zarządu na terytorium Polski także w sytuacji, gdy jego bieżące sprawy będą prowadzone w sposób zorganizowany i ciągły na terytorium Polski, mimo posiadania siedziby w innym kraju. Co ważne, podstawą do prowadzenia spraw spółki może być wszystko, ponieważ przepis został sformułowany jako katalog otwarty. W praktyce mogą to być m.in. treść umowy spółki, orzeczenia sądowe, udzielone pełnomocnictwa lub istnienie powiazań w rozumieniu przepisów o cenach transferowych. Według uzasadnienia do nowelizacji, celem tych zmian jest zapobieganie zakładaniu przez polskich rezydentów spółek za granicą, które są efektywnie zarządzane z Polski.

Co ważne, opisywana zmiana może dotknąć również przedsięwzięcia od lat funkcjonujące za granicą, ale posiadające polskich rezydentów jako członków zarządu. Wiele międzynarodowych przedsiębiorstw (w tym polskich spółek rozszerzających swoje pole działania na rynki zagraniczne) zdecydowało się na założenie zagranicznych spółek holdingowych. Takie rozwiązania pozwalały m.in. na uporządkowanie struktury kapitałowej czy też zapewnienie zagranicznych inwestycji i finansowania. W praktyce często zdarza się, że zagranicznymi spółkami holdingowymi zarządzają Polacy. W sytuacji gdy te osoby te podejmują decyzje wiążące dla zagranicznej spółki (tj. ją reprezentują), nowelizacja może skutkować niezamierzoną zmianą rezydencji podatkowej takiej spółki, co może skutkować (przynajmniej przejściowo) podwójnym opodatkowaniem jej dochodu.

Podsumowując, w świetle nowych przepisów ustawy o CIT rejestracja biznesu w innym kraju nie zawsze spowoduje, że dochody przedsiębiorstwa będą opodatkowane w kraju rejestracji. Przed zastosowaniem takiego rozwiązania należy zweryfikować, gdzie faktycznie będą prowadzone sprawy przedsiębiorstwa.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6