Jeżeli wspólnik nie jest przedsiębiorcą, roszczenie o wypłatę dywidendy przedawania się po dziesięciu latach- takie stanowisko zajął Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 20 września 2016r. (sygn. akt I ACa 876/14).
Omawiana sprawa dotyczyła wypłaty dywidendy w spółce z o.o. Powód był wspólnikiem spółki z o.o. i pomimo uchwał zgromadzenia wspólników o podziale zysku spółki podjętych w latach 2006-2009, nie otrzymał należnej mu dywidendy.
Sąd Okręgowy zakwalifikował roszczenie o zapłatę dywidendy jako związane z działalnością gospodarczą, dlatego przypisał mu trzyletni okres przedawnienia. Sąd uznał, że bieg terminu przedawnienia roszczenia o wypłatę dywidendy rozpoczął się w dniu, w którym powód mógł domagać się jej wypłaty, a nie w dniu wezwania spółki do zapłaty. W konsekwencji roszczenie zgłoszone w pozwie złożonym w 2013 r. było już przedawnione.
Sąd Apelacyjny nie podzielił stanowiska Sądu I instancji. W uzasadnieniu stwierdził, że do uznania danego roszczenia za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wykazany musi zostać związek funkcjonalny pomiędzy przedmiotem działalności podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, a czynnościami prowadzącymi do powstania roszczenia. Ponieważ wspólnik nie był przedsiębiorcą, jego roszczenie nie mieściło się w zakresie jego działalności gospodarczej. Fakt, że taką działalność prowadziła spółka, nie wpływał na charakter roszczenia o wypłatę dywidendy. Sąd przyjął, że początkiem biegu terminu przedawnienia była data najwcześniejszej podjętej przez spółkę uchwały, roszczenie powoda nie było więc w dniu złożenia pozwu przedawnione.