+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Instrumentalne zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych

 

 

 

Instrumentalne zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych

16 kwi 2024 | Aktualności

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe powoduje zawieszenie terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Częstym przypadkiem jest jednak wszczynanie przez organ postępowań z KKS wobec przedsiębiorców posiadających zaległości podatkowe – na krótko (np. miesiąc) przed upływem terminu przedawnienia takiego zobowiązania. Zabieg ten ma pozwolić organowi na dalsze prowadzenie postępowania podatkowego celem wydania decyzji przeciwko podatnikowi (zawiesza się bieg terminu przedawnienia zaległości).

Sądy administracyjne uważają jednak, że w sytuacji instrumentalnego wszczęcia postępowania z KKS (tj. tylko po to, by zawiesić bieg terminu przedawnienia) – nie może dojść do zawieszenia. Korzystną dla przedsiębiorców linię orzeczniczą podsumowuje uchwała NSA z dnia 24.05.2021 r. (I FPS 1/21).

Obecnie pojawiają się także wyroki, zgodnie z którymi o instrumentalnym zawieszeniu biegu terminu przedawnienia można mówić nie tylko wtedy, gdy między wszczęciem postępowania karnoskarbowego a terminem przedawnienia zostało mniej niż trzy miesiące, ale także wtedy, gdy termin ten jest dłuższy (np. siedem miesięcy), ale z całokształtu sprawy widać, że dokonano tego w sposób instrumentalny.

Źródło: wyrok WSA w Warszawie z 27 marca 2024 r., sygn. akt III SA/Wa 2577/23

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6