+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Przekształcenie spółek komandytowych a PFR

 

 

 

Przekształcenie spółek komandytowych a PFR

2 lis 2020 | Aktualności

W środę (28.10) Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT (spółki te przestały być transparentne podatkowo). W związku z tym przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie takich spółek będą zainteresowani dokonaniem przekształcenia działalności w inną formę przewidzianą prawem. W powyższej sytuacji wątpliwości może budzić kwestia otrzymanego dofinansowania z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w ramach tzw. Tarczy Finansowej, a mianowicie ewentualny obowiązek jego zwrotu w przypadku reorganizacji działalności.

Pomocny w tej kwestii będzie komunikat Ministerstwa Finansów opublikowany na ministerialnej stronie internetowej.

Zgodnie z komunikatem, przedsiębiorstwa z sektora MŚP (mikro, mali i średni przedsiębiorcy), które otrzymały wsparcie z Tarczy Finansowej, a które postanowiły poddać się restrukturyzacji skutkującej sukcesją uniwersalną lub kontynuacją działalności, nie stracą przedmiotowego dofinansowania. Takie działalnie nie wymaga uzyskania uprzedniej zgody od PFR.

 

Jeżeli chodzi o podatników będących dużymi przedsiębiorcami, to ich umowy subwencyjne co do zasady przewidują, że przed reorganizacją (zarówno przekształceniem, jak i połączeniem lub podziałem), podmioty te powinny uzyskać zgodę z PFR na przeprowadzenie takich procesów.

 

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6