+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Rewolucja w transferze danych do USA – Tarcza Prywatności unieważniona

 

 

 

Rewolucja w transferze danych do USA – Tarcza Prywatności unieważniona

10 sie 2020 | Aktualności

W dniu 16 lipca 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok ws. C-311/18 dotyczący przekazywania danych osobowych do Stanów Zjednoczonych (USA) zgodnie z RODO, który wpłynął na funkcjonowanie przedsiębiorstw w całej Unii Europejskiej (UE).

TSUE unieważnił decyzję pozwalającą na transfer danych osobowych do USA na podstawie tzw. Tarczy Prywatności UE-USA (Privacy Shield), bowiem uznał, iż nie zapewnia ona odpowiedniego stopnia ochrony danych osobowych. Dotychczas, w zdecydowanej większości przypadków podstawą przekazywania danych osobowych do USA była Tarcza Prywatności, jednakże w ocenie TSUE amerykańskie przepisy zbyt mocno ingerują w podstawowe prawa osób, których dane są przekazywane umożliwiając amerykańskim władzom publicznym dostęp do tychże danych, a jednocześnie odbierając możliwość egzekwowania praw osób, których dane dotyczą.

W związku z  powyższym, wszelkie transfery danych do Stanów Zjednoczonych oparte dotychczas wyłącznie na podstawie Tarczy Prywatności muszą zostać zastąpione innymi podstawami legalizującymi przekazywanie danych do państw trzecich zgodnie z RODO, z których najczęściej stosowanymi są tzw. standardowe klauzule umowne. W swoim wyroku TSUE odniósł się do tychże klauzul podtrzymując ważność decyzji  Komisji Europejskiej 2010/87/WE w sprawie standardowych klauzul umownych, jednakże podkreślił on, iż w przypadku transferu danych na ich podstawie do USA, ów transfer winien zostać poprzedzony oceną okoliczności przekazywania danych oraz środków uzupełniających jakie mogą być zastosowane dla ochrony danych osobowych.

Przedmiotowy wyrok TSUE uznawany jest jako rewolucyjny w zakresie przepływu danych pomiędzy UE a USA nie tylko przez branżę prawniczą, ale przede wszystkim przez przedsiębiorców, którzy odtąd muszą realnie ocenić poziom standardów ochrony danych osobowych na terenie USA, gdzie dane miałyby być przekazywane, a ze stosowanych instrumentów będą rozliczani.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6