+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Rozbudowany formularz PIT-2 już od 2023 r.

 

 

 

Rozbudowany formularz PIT-2 już od 2023 r.

27 gru 2022 | Aktualności

Ministerstwo Finansów rozszerzyło funkcje formularza PIT-2. W jego treści proponowanej na 2023 r. znaleźć można nie tylko nowe zasady stosowania kwoty wolnej, ale również kwestie wspólnego rozliczenia z małżonkiem, ulgi dla młodych, stosowanie 50% KUP czy zwolnień podatkowych wprowadzonych przez tzw. Polski Ład (ulga dla rodzin +4, ulga na powrót, ulga dla pracujących seniorów). PIT-2 będzie można złożyć nie tylko pracodawcy, ale też innym płatnikom – np. Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czy w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Co ważne, PIT-2 będzie można złożyć maksymalnie trzem płatnikom, a nie tylko jednemu, jak miało to miejsce do tej pory.

Nowego PIT- 2 nie muszą składać te osoby, których sytuacja podatkowa w 2023 r. w stosunku do tego roku nie uległa zmianie, np. pracują u tego samego pracodawcy, nie przeszli na emeryturę, nie podjęli dodatkowego zatrudnienia itd. Na osobach osiągających dochody w kilku miejscach spoczywa odpowiedzialność, by prawidłowo poinformowały swoich pracodawców lub płatników (ZUS, KRUS), jaką część kwoty wolnej mają im odliczyć od podatku.

Poradnik dotyczący sporządzania PIT-2 opublikowany został na stronach Ministerstwa Finansów. PIT-2 (9) znajdzie zastosowanie do przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2023 r.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6