+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Składka zdrowotna członka zarządu również od zwrotu kosztów podróży

 

 

 

Składka zdrowotna członka zarządu również od zwrotu kosztów podróży

2 cze 2022 | Aktualności

Od początku 2022 r. członkowie zarządu pełniący swoją funkcję na podstawie powołania odprowadzają 9% składkę zdrowotną od pobieranego wynagrodzenia. Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych podstawą wymiaru składki jest kwota odpowiadająca wysokości tego wynagrodzenia. Charakter tej regulacji wywołał u płatników wiele wątpliwości, które starali się rozwiać w drodze interpretacji wydawanej przez ZUS.

Takie wątpliwości miała jedna ze spółek, która zdecydowała się zapytać ZUS o prawidłowość swojego stanowiska. W przedstawionym stanie faktycznym członek zarządu wnioskodawcy pełni funkcję na podstawie powołania. Z tego tytułu pobiera wynagrodzenie ustanowione uchwałą wspólników. Poza wynagrodzeniem, również na mocy uchwały, otrzymuje zwrot kosztów podróży odbywanych w sprawach spółki, w wysokości określonej dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Spółka stwierdziła, że członek zarządu nie powinien być z tego tytułu obciążony składką zdrowotną, ponieważ zwrot kosztów nie stanowi wynagrodzenia.

W interpretacji z 21 kwietnia 2022 r. nr DI/100000/43/118/2022 ZUS Oddział w Gdańsku uznał, że termin „wynagrodzenie” należy odczytywać szeroko, przyjmując wszelką formę przychodu przewidzianą przez przepisy prawa podatkowego jako podstawę ustalenia obowiązków daninowych. ZUS podkreślił, że wypłacane na podstawie uchwały wspólników wynagrodzenie oraz należności z tytułu podróży stanowią przychód członka zarządu z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy o PIT. Stanowią też podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6