+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Skutki podatkowe handlu tokenami NFT

 

 

 

Skutki podatkowe handlu tokenami NFT

15 wrz 2022 | Aktualności

Szanowni Państwo,

W ubiegłym miesiącu dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał dwie precedensowe interpretacje indywidualne dotyczące handlu tokenami NFT. Interpretacje wydane zostały kolejno 26 sierpnia 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.315.2022.6.SG) oraz 29 sierpnia 2022 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.346.2022.7.ICZ)

Obie interpretacje dotyczyły opodatkowania tokenów NFT (ang. non-fungible token). Tokeny NFT stanowią cyfrowy certyfikat potwierdzający własność jakiegoś dzieła, np. sztuki graficznej czy przedmiotu z gry komputerowej (np. wyposażenia postaci). Tokeny mają unikalną wartość uzależnioną od ich wyceny. Nie mają jednak jednego kursu wymiany, co odróżnia tokeny od waluty wirtualnej, np. bitcoin.

Wnioskodawcą była spółka, która planuje poszerzyć zakres działalności gospodarczej o wytwarzanie, a następnie sprzedaż unikalnych NFT. Klienci kupujący tokeny uiszczaliby wynagrodzenie za nie kryptowalutami, które spółka następnie wymieniałaby lub sprzedawała, by pozyskać inną kryptowalutę lub walutę tradycyjną. Wnioskodawca uznał, że sprzedaż NFT nie będzie opodatkowana VAT, a na gruncie podatku dochodowego przychód powstanie dopiero w momencie, gdy zarobioną kryptowalutę wymieni na tradycyjną walutę.

Organ nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy na obu polach. Na gruncie VAT Dyrektor KIS uznał, że spółka wyświadczy odpłatną usługę z wykorzystaniem mocy obliczeniowej komputera do wytworzenia NFT. Jeżeli otrzyma wynagrodzenie (w postaci kryptowaluty), to spełnione zostaną wszelkie warunki, aby świadczenie to było opodatkowane VAT. Jednocześnie dla charakteru transakcji nie ma znaczenia forma otrzymanego wynagrodzenia.

Na gruncie podatku dochodowego organ uznał, że skoro tokeny NFT nie są kryptowalutą, to wskutek ich sprzedaży nie powstanie przychód ani z zysków kapitałowych, ani z praw majątkowych. Spółka uzyska przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, a więc na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT. Organ wyjaśnił, że przychód ten powstanie z zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, czyli z chwilą wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Powyższe interpretacje wskazują, że sprzedaż NFT będzie traktowana zatem jako zwykłe świadczenie usług.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6