+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Skutki przekroczenia limitu w ryczałcie w pierwszym roku

 

 

 

Skutki przekroczenia limitu w ryczałcie w pierwszym roku

9 lut 2022 | Aktualności

Ryczałt ewidencjonowany to zyskująca na popularności uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Przypominamy, że podatnicy mogą opłacać podatek w zryczałtowanej formie, o ile w roku poprzednim:

  • uzyskali przychody z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro lub
  • uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej w danym roku podatkowym, nie muszą weryfikować wysokości uzyskanych w poprzednim roku przychodów.

Limity ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyrażone w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP, obowiązującego pierwszego dnia roboczego października roku poprzedzającego rok podatkowy. W związku z tym limit dla podatników kontynuujących działalność w 2022 roku w przeliczeniu na złotówki wynosi 9 188 200 zł.

Przekroczenie limitu 2 000 000 euro nie skutkuje natychmiastowym pozbawieniem podatnika prawa do rozliczania podatku w formie ryczałtu w ciągu roku podatkowego. Taki przedsiębiorca dopiero w kolejnym roku będzie musiał zmienić formę opodatkowania. Warto zwrócić uwagę, że podatnik, który poza prowadzonym samodzielnie przedsiębiorstwem uzyskuje przychodu ze spółki cywilnej lub jawnej, wylicza limit odrębnie dla siebie i dla spółek. Takie rozwiązanie pozwala na faktyczne opodatkowanie ryczałtem przychodu większego niż 2 000 000 euro w roku podatkowym.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6