Zdaniem Fiskusa, spółka jawna która uzyska status podatnika CIT, zachowuje ten status aż do czasu jej likwidacji lub wykreślenia z rejestru przedsiębiorców. Zmiany w składzie osobowym spółki jawnej, która już uzyska status podatnika podatku CIT, nie mają zatem wpływu na ten status.
Powyższe oznacza, że spółka jawna, z której usunięci zostali wspólnicy niebędący osobami fizycznymi, nadal musi płacić CIT, podczas gdy identyczna spółka jawna, z identycznym składem (osób fizycznych) nie płaci podatku dochodowego. Różni je tylko to, że jedna wcześniej stała się podatnikiem CIT, a druga nigdy nim nie była.
Jednak najnowszy wyrok WSA w Łodzi prezentuje odmienne, korzystne dla podatników podejście.
Zdaniem Sądu, jeżeli wspólnikami spółki jawnej staną się wyłącznie osoby fizyczne, to będzie to oznaczać, że jeden z warunków wymaganych przez art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy o CIT nie będzie spełniony, a więc spółka przestanie być podatnikiem CIT.
Sąd nakazał jednak Dyrektorowi KIS w ponownie wydanej interpretacji wypowiedzieć się w temacie, z jaką datą spółka jawna traci status podatnika CIT – czy z chwilą zmiany składu osobowego wspólników, czy w momencie złożenia aktualizacji CIT-15J.
Źródło: wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 października 2023 r. (sygn. akt I SA/Łd 618/23)