Spółka komandytowo-akcyjna (SKA) osób fizycznych w Polskim Ładzie:
- bez składek ZUS/NFZ,
- bez opłaty solidarnościowej,
- z realnym opodatkowaniem dochodów na poziomie 19%.
Niewykluczone, że od 1 stycznia 2022r., spółki komandytowo-akcyjne przeżywać będą swój renesans. Ustawa wprowadzająca tzw. Polski Ład – nie przewiduje bowiem zmiany dotychczasowych zasad oskładkowania i opodatkowania dochodów komplementariuszy SKA, będących osobami fizycznymi.
Osoba fizyczna będąca komplementariuszem SKA nawet po 1 stycznia 2022r. nie będzie podlegać oskładkowaniu ani ZUS-owskiemu ani zdrowotnemu.
Co prawda spółka komandytowo-akcyjna będzie podatnikiem CIT (9% lub 19%), jednak z drugiej strony – podatek dochodowy spółki komandytowo-akcyjnej zaliczać się nadal będzie na poczet podatku od pobrań komplementariusza z zysku tej spółki. Teza ta znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 7 czerwca 2021 r. sygn.0111-KDIB2-3.4011.116.2017.8.MJ oraz poprzedzającym ją wyroku NSA w Warszawie z dnia 3 grudnia 2020 r. sygn. akt II FSK 2048/18.
Podsumowując: spółka komandytowo-akcyjna będzie nadal płacić swój własny CIT (19%), a wypłacając wspólnikom – jako komplementariuszom – zysk, nie potrącałaby już żadnego podatku (bo od pobrania należne jest 19% podatku od dywidendy, na który zalicza się podatek CIT już zapłacony przez spółkę). Jeżeli SKA spełniałby przesłanki małego podatnika CIT, wówczas sama płaciłaby 9% CIT, a wypłacając zysk komplementariuszom potrącałaby jedynie 10% podatku (różnicę między 19% PIT od dywidendy a 9% CIT od bieżącego dochodu).
Ewolucja – jeszcze w 2021r. w SKA byłaby jest rozwiązaniem najprostszym i najefektywniejszym, ponieważ:
- Można ją spokojnie przeprowadzić do końca bieżącego roku
- Nie wymaga ona udziału osób trzecich, nie wymaga też powoływania żadnych nowych spółek (ani sp. z o.o. ani żadnej innej) – po prostu dotychczasowi wspólnicy spółek innego rodzaju uzyskaliby w SKA podwójna rolę (komplementariusz i akcjonariusz)
- Przekształcenie innej spółki w SKA nie wymaga badania planu przekształcenia przez biegłego rewidenta
- SKA nie podlega (w przeciwieństwie do S.A.) corocznemu badaniu bilansu
- Wspólnicy nie płaciliby składek zdrowotnych od bieżącego dochodu
- Wspólnicy nie płaciliby żadnych składek społecznych (komplementariusz SKA nie ma statusu przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych)
- Z uwagi na fakt, że normy te jeszcze nie weszły w życie – nie można zarzucić takiemu przekształceniu obejścia prawa. Bo nie ma prawa, które mielibyśmy obchodzić
- Dochody z SKA nie podlegają opłacie solidarnościowej
Innymi słowy komplementariusz SKA będący osobą fizyczną podlegałby realnie 19% obciążeniu, ponieważ:
- Nie jest objęty 9% stawką NFZ
- Dywidenda z SKA dla jej akcjonariuszy, ani wypłata zysku dla jej komplementariuszy (bez względu na to, o jak wielkich kwotach mówimy), nie będzie podstawą wymiaru 4% opłaty solidarnościowej
Co istotne – jeżeli na przejście na SKA zdecydują się wspólnicy spółek jawnych, cywilnych czy też jednoosobowi przedsiębiorcy, zasady ich odpowiedzialności jako wspólników byłyby takie same jak w dotychczasowych spółkach.