+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Stawki VAT 8% i 23% na panele słoneczne do gospodarstwa domowego

 

 

 

Stawki VAT 8% i 23% na panele słoneczne do gospodarstwa domowego

26 wrz 2022 | Aktualności

Dnia 12 września 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał wiążącą informację stawkową dotyczącą montażu paneli słonecznych na dachu domu jednorodzinnego (sygn. 0111-KDSB1-1.440.147.2022.3.IH).

Wniosek o wydanie WIS dotyczył dostawy i montażu paneli słonecznych na dachach domów jednorodzinnych (klasa 1110 PKOB) o powierzchni przekraczającej 300 mkw., a przez to niezaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Z wniosku wynikało, że wynagrodzenie za taką instalację obejmuje zarówno koszt paneli słonecznych, jak i ich montaż. Organ potwierdził, że będzie to świadczenie kompleksowe.

Odnosząc się do stawki VAT organ zwrócił uwagę na ustawowe rozróżnienie jej wysokości w zależności od powierzchni nieruchomości. Zgodnie z treścią ustawy o VAT do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zalicza się domy o powierzchni nieprzekraczającej 300 mkw. oraz mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 150 mkw. Ponadto Dyrektor KIS potwierdził, że montaż paneli słonecznych stanowi termomodernizację, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Mimo to aby możliwe było zastosowanie stawki 8% VAT musi być spełniona również druga przesłanka – obiekt budowlany lub jego części, których dotyczą dane czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Jeżeli zatem powierzchnia domu jest większa niż 300 mkw., stawkę preferencyjną 8% stosuje się jedynie do części świadczenia. Część tę należy obliczyć jako udział powierzchni 300 mkw. (tj. objętej społecznym programem mieszkaniowym) w całkowitej powierzchni użytkowej domu. W pozostałej części przekraczającej 300 mkw. usługodawca powinien zastosować stawkę w wysokości 23%.

Warto jednak pamiętać, że stawka VAT przy zakupie paneli słonecznych będzie również zależała od celu termomodernizacji. Jeżeli energia z instalacji zasilać będzie dom jednorodzinny, stawka 8% znajdzie zastosowanie. Jeżeli jednak instalacja będzie służyła przykładowo do zasilania garażu przeznaczonego do działalności gospodarczej, stawką właściwą, niezależnie od powierzchni budynku, będzie 23% VAT.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6