+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Streaming a PIT

 

 

 

Streaming a PIT

27 wrz 2022 | Aktualności

Dnia 5 września 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.460.2022.3.MAP) w zakresie streamingu o tematyce gier komputerowych.

Wnioskodawczyni, w ramach dodatkowego źródła dochodu, założyła kanał na jednej z platform streamingowych i zaczęła transmitować na nim w czasie rzeczywistym filmy o tematyce gier komputerowych. W praktyce wnioskodawczyni udostępnia widzom swój ekran komputera, a także obraz własnej osoby poprzez kamerę internetową w celu komunikacji z odbiorcami treści. Dochód jaki uzyskuje pochodzi z opłat widzów za subskrypcję swojego kanału. Subskrybenci pochodzą zarówno z Polski, jak i z zagranicy. W konsekwencji wnioskodawczyni otrzymuje kwoty w złotówkach i w walutach obcych.

Wnioskodawczyni zapytała organ o sposób rozliczenia przychodów ze streamingu. Zdaniem podatniczki nie prowadzi ona działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców, z uwagi na brak spełnienia kryterium ciągłości jej czynności zarobkowych oraz brak zorganizowania – nie nagrywa ona bowiem filmów w Internecie cyklicznie, z powodu innych obowiązków. Według wnioskodawczyni przychody te powinna rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT-37 jako przychody z tzw. innych źródeł.

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawczyni. Organ wskazał, że katalog tych przychodów jest otwarty i nie ma przeszkód, aby zaliczać do niego również te, które nie zostały wymienione wprost w przepisach ustawy o PIT, a które nie pochodzą z jakichkolwiek innych źródeł w niej określonych. Dodatkowo organ wyjaśnił, że wykazując te przychody w zeznaniu rocznym PIT-37, podatniczka musi przeliczyć te, które uzyskała w walutach obcych, na złote według kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym uzyskanie przychodu.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6