+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Sukcesja firmy – ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej

 

 

 

Sukcesja firmy – ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej

21 sie 2018 | Aktualności

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej została podpisana przez Prezydenta RP 25 lipca 2018 r. W związku z tym już w listopadzie tego roku wejdą w życie przepisy, które sprawią, iż jednoosobowa działalność przestanie umierać wraz z jej właścicielem.

Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, iż wraz ze śmiercią przedsiębiorcy wygasają m.in. umowy o pracę (utrata zatrudnienia przez pracowników), udzielone pełnomocnictwa, decyzje administracyjne (np. koncesje, zezwolenia). Nie ma także możliwości posługiwania się numerem NIP przedsiębiorstwa, a dostęp do rachunku bankowego prowadzonego na potrzeby działalności gospodarczej jest znacznie utrudniony (np. zablokowana jest możliwość dokonywania wypłat).

Powyższe pokazuje, że jeżeli właściciel nie zadba o to odpowiednio wcześniej, to praktycznie niemożliwe jest zachowanie ciągłości firmy po jego śmierci. Nowe przepisy wprowadzają w tym aspekcie wiele zmian, na skutek których firma przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG będzie mogła zachować ciągłość działania nawet w wypadku śmierci jej właściciela.

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przewiduje, iż po śmierci przedsiębiorcy jego firma stanie się przedsiębiorstwem w spadku. Pod tą postacią może funkcjonować nawet dwa lata (przyjęto, że to czas niezbędny do uregulowania spraw spadkowych).

Właścicielem przedsiębiorstwa w spadku będzie mógł zostać:

  1. spadkobierca i zapisobierca windykacyjny – czyli osoba powołana do spadku z ustawy lub testamentu; ewentualnie osoba, która uzyskała udział w przedsiębiorstwie na podstawie zapisu windykacyjnego;
  2. małżonek przedsiębiorcy – jeżeli w chwili śmierci przedsiębiorcy przedsiębiorstwo będzie stanowiło w całości mienie przedsiębiorcy i jego małżonka, to przedsiębiorstwo w spadku obejmie całe to przedsiębiorstwo (również udział małżonka);
  3. nabywca udziału w przedsiębiorstwie – osoba, która nabyła przedsiębiorstwo w spadku lub udział w nim bezpośrednio od osoby, która posiadała tytuł właściciela przedsiębiorstwa w spadku zgodnie z punktem a lub b powyżej.

Bardziej szczegółowe postanowienia nowej ustawy pojawią się w kolejnych wpisach.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6