Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej została podpisana przez Prezydenta RP 25 lipca 2018 r. W związku z tym już w listopadzie tego roku wejdą w życie przepisy, które sprawią, iż jednoosobowa działalność przestanie umierać wraz z jej właścicielem.
Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, iż wraz ze śmiercią przedsiębiorcy wygasają m.in. umowy o pracę (utrata zatrudnienia przez pracowników), udzielone pełnomocnictwa, decyzje administracyjne (np. koncesje, zezwolenia). Nie ma także możliwości posługiwania się numerem NIP przedsiębiorstwa, a dostęp do rachunku bankowego prowadzonego na potrzeby działalności gospodarczej jest znacznie utrudniony (np. zablokowana jest możliwość dokonywania wypłat).
Powyższe pokazuje, że jeżeli właściciel nie zadba o to odpowiednio wcześniej, to praktycznie niemożliwe jest zachowanie ciągłości firmy po jego śmierci. Nowe przepisy wprowadzają w tym aspekcie wiele zmian, na skutek których firma przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG będzie mogła zachować ciągłość działania nawet w wypadku śmierci jej właściciela.
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przewiduje, iż po śmierci przedsiębiorcy jego firma stanie się przedsiębiorstwem w spadku. Pod tą postacią może funkcjonować nawet dwa lata (przyjęto, że to czas niezbędny do uregulowania spraw spadkowych).
Właścicielem przedsiębiorstwa w spadku będzie mógł zostać:
- spadkobierca i zapisobierca windykacyjny – czyli osoba powołana do spadku z ustawy lub testamentu; ewentualnie osoba, która uzyskała udział w przedsiębiorstwie na podstawie zapisu windykacyjnego;
- małżonek przedsiębiorcy – jeżeli w chwili śmierci przedsiębiorcy przedsiębiorstwo będzie stanowiło w całości mienie przedsiębiorcy i jego małżonka, to przedsiębiorstwo w spadku obejmie całe to przedsiębiorstwo (również udział małżonka);
- nabywca udziału w przedsiębiorstwie – osoba, która nabyła przedsiębiorstwo w spadku lub udział w nim bezpośrednio od osoby, która posiadała tytuł właściciela przedsiębiorstwa w spadku zgodnie z punktem a lub b powyżej.
Bardziej szczegółowe postanowienia nowej ustawy pojawią się w kolejnych wpisach.