+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Trybunał Sprawiedliwości UE o definicji „pierwszego zasiedlenia” z ustawy o podatku od towarów i usług – niezgodna z unijną dyrektywą o VAT!

 

 

 

Trybunał Sprawiedliwości UE o definicji „pierwszego zasiedlenia” z ustawy o podatku od towarów i usług – niezgodna z unijną dyrektywą o VAT!

18 gru 2017 | Aktualności

TSUE wydał przełomowy wyrok, mający zasadnicze znaczenie dla zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Trybunał stwierdził, iż przepis art. 2 pkt 14 ustawy o VAT w zakresie w którym  uniemożliwia zastosowanie zwolnienia z VAT do nieruchomości, które przed ich sprzedażą nie były udostępniane innym podmiotom w wykonaniu czynności opodatkowanych, a jedynie były wykorzystywane dla potrzeb własnej działalności podatnika, jest niezgodny z unijną dyrektywą o VAT. Innymi słowy definicja pierwszego zasiedlenia na gruncie polskiej ustawy o VAT, wprowadza dodatkowe kryterium – oddania do używania w wykonaniu czynności opodatkowanych VAT.

Pominięcie tego kryterium prowadzi do sytuacji, w której podmioty, które wybudowały lub przebudowały np. budynki, hale itp. a po zakończeniu tych prac użytkowały je we własnym zakresie, a od tego zdarzenia upłynęło już 2 lata, będą mogły skorzystać ze zwolnienia z VAT.

Orzeczenie: Wyrok  Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 listopada 2017 r. C-308/16

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6