Podmiot, który uzyskał niekorzystną interpretację indywidualną może złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skargę należy poprzedzić wezwaniem organu interpretacyjnego do usunięcia naruszenia prawa. Termin na wniesienie skargi to 30 dni od dnia otrzymania odpowiedzi, a jeżeli organ jej nie udzieli – w ciągu 60 dni od dnia złożenia wezwania.
Dotychczas nie była jasną kwestia, czy koniecznym jest oczekiwania na odpowiedź na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a także ile należy oczekiwać. Organ także nie ma obowiązku odpowiedzieć, co powoduje dodatkowo ryzyko przekroczenia terminu i wymaga wzmożonej ostrożności. Lepiej zaskarżyć niekorzystną interpretację wcześniej, pytanie kiedy ?
Tę kwestię rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny, który w Uchwale z dnia 27 czerwca 2016 r., I FPS 1/16, wskazał: „Przepis art. 53 § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi należy rozumieć w ten sposób, że w przypadku skargi na akt lub czynność, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 tej ustawy, skargę można wnieść najwcześniej następnego dnia, po dniu wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa, nie czekając na doręczenie odpowiedzi organu na to wezwanie.”
Z praktyki wynika, iż Organ niezmiernie rzadko koryguje wydaną interpretację po wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, dlatego warto wystąpić ze skargą już na początku terminu, którego bieg został doprecyzowany ww. uchwałą NSA.