Pracownik w ramach świątecznego prezentu otrzymanego od pracodawcy w obecnym 2023 r. nie zapłaci podatku do kwoty 2 000 zł. Wysokość tej ulgi związana jest z wprowadzoną tarczą antykryzysową wprowadzającą przepisy antycovidowe. Podwyższony limit można wykorzystać tylko do końca 2023 r.
Aby móc skorzystać ze zwolnienia muszą zostać spełnione następujące warunki:
– prezent w całości sfinansowany ze środków ZFŚS,
– prezent musi mieć związek z działalnością socjalną,
– nieprzekroczenie rocznego limitu kwotowego (2 000 zł),
– ulga nie ma zastosowania do bonów, talonów i innych znaków, które uprawniają do ich wymiany na towary czy usługi.
Należy zwrócić uwagę na warunek regulujący związek z działalnością socjalną. Otóż przyznawanie dodatków z funduszu socjalnego, powinno uwzględniać sytuację finansową oraz rodzinną pracownika takie, jak np.: chore dziecko czy współmałżonek.
Jeżeli chodzi o znaki uprawniające do wymiany, fiskus stoi na stanowisku, że zwalnia się z podatku tzw. karty przedpłacone, umożliwiające dokonywanie płatności wykorzystując środki dostępne na przypisanym koncie. W tym aspekcie nie stwarzają zagrożenia podatkowego również bilety wstępu do kina, teatru, na koncert, czy na zajęcia sportowe.
Świadczenia zarówno w postaci środków pieniężnych, paczek jak i bonów czy talonów są zwolnione ze składek ZUS. Nie ma tutaj zastosowania limit kwotowy. Jedynym warunkiem zwolnienia jest to, że źródłem finansowania musi być fundusz socjalny.
W przypadku gdy pracownikowi nie przysługuje ulga, aby uniknąć opodatkowania PIT i oskładkowania ZUS pracodawca może przekazać prezent w formie darowizny. Trzeba pamiętać, aby nie przekroczyć wartości zwolnienia ustalonego dla III gr. podatkowej w okresie ostatnich pięciu lat.
Wszelkie zasady związane z przyznawaniem benefitów powinny wynikać z ustanowionego przez przedsiębiorstwo regulaminu funduszu socjalnego.