+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Ulga termomodernizacyjna a zasiedzenie nieruchomości

 

 

 

Ulga termomodernizacyjna a zasiedzenie nieruchomości

26 wrz 2022 | Aktualności

Szanowni Państwo,

Ulga termomodernizacyjna to cieszące się sporą popularnością korzystne rozwiązanie dla właścicieli i współwłaścicieli budynków jednorodzinnych. Ulga ta daje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poprawiających warunki termiczne istniejącej już nieruchomości, takich jak ocieplenie ścian, poddaszy, wymiana stolarki okiennej, a nawet montaż paneli fotowoltaicznych.

Wątpliwości w zakresie możliwości skorzystania z tej ulgi miała podatniczka, która najpierw poniosła wydatki termomodernizacyjne, a następnie uzyskała prawomocny wyrok potwierdzający nabycie prawa własności nieruchomości w drodze zasiedzenia. Już w 2020 r. dokonała ona prac termomodernizacyjnych, a prawomocny wyrok przyznający jej prawo własności nieruchomości poprzez zasiedzenie został wydany dopiero w grudniu 2021 r. Z uwagi na brak dokumentu potwierdzającego własność domu w złożonym w 2021 r. PIT-37 za 2020 r. nie mogła wykazać kosztów poniesionych na termomodernizację. Dopiero otrzymany wyrok stanowił dokument uprawniający ją do zastosowania ulgi, jednak zgodnie z treścią wyroku zasiedzenie nastąpiło już w dacie 23 lutego 2016 r. W związku z powyższym podatniczka wystąpiła o interpretację, czy w takiej sytuacji przysługuje jej prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej za poprzednie lata. Podatniczka stanęła na stanowisku, że ma takie prawo, ponieważ mimo, że wyrok sądu wydany został już po poniesieniu przez nią wydatków, to jednak zgodnie z tym wyrokiem w dacie ich poniesienia była właścicielką domu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 września 2022 r. (sygn. 0115-KDIT2.4011.438.2022.2.ŁS) zgodził się ze stanowiskiem podatniczki, że stwierdzenie zasiedzenia po poniesieniu wydatków termomodernizacyjnych daje prawo do odliczenia, o ile w dacie ponoszenia wydatków nastąpił już skutek zasiedzenia. Organ uznał, że podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Wydatki podlegające odliczeniu w ramach omawianej ulgi należy rozliczyć w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym poniesiono wydatki.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest korzystne dla podatników, którzy dokonywali termomodernizacji nieruchomości nabytych w drodze zasiedzenia. Warto podkreślić, że w sytuacji, gdy stwierdzenie zasiedzenia nastąpi już po terminie złożenia zeznania podatkowego, w którym te wydatki należy wykazać, nie zamyka to całkowicie drogi do rozliczenia ulgi, lecz daje możliwość złożenia korekty zeznania i wykazania tej ulgi.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6