+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Uruchomienie Rejestru Spadkowego z dniem 8 września 2016r.

 

 

 

Uruchomienie Rejestru Spadkowego z dniem 8 września 2016r.

25 sie 2016 | Aktualności

Ustawą z dnia 10 lipca 2015r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, powołano do życia rejestr spadkowy, który zacznie funkcjonować od dnia 8 września 2016r.

Rejestr będzie prowadzony przez Krajową Radę Notarialną w formie systemu teleinformatycznego. Wpisy do rejestru będą dokonywane przez sąd lub notariusza.

Prawomocne postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, prawomocne postanowienia uchylające lub zmieniające postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku będą niezwłocznie wprowadzane do rejestru przez sąd. Ponadto w rejestrze znajdować się będą sporządzane przez notariusza akty poświadczenia dziedziczenia.

Informacje o zarejestrowanych aktach poświadczenia dziedziczenia i postanowieniach o stwierdzeniu nabycia spadku, będą udostępniane przez Krajową Radę Notarialną w systemie teleinformatycznym, tak aby zapobiec sytuacji, w której w jednej sprawie spadkowej wydawane są dokumenty spadkowe zarówno przez sąd jak i notariusza.

Równocześnie z wejściem w życie opisywanych zmian, zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu uiszczania i wysokości opłat za wpisy dokonywane w Rejestrze Sądowym przez notariusza albo sąd. Zgodnie z treścią projektowanego rozporządzenia, opłata za dokonanie wpisu będzie wynosiła 5 zł. Projekt rozporządzenia jest dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6