+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Warunki dopuszczalności podziału nieruchomości a zniesienie współwłasności

 

 

 

Warunki dopuszczalności podziału nieruchomości a zniesienie współwłasności

17 lip 2017 | Aktualności

W art. 93 ust. 3b ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, określono szczegółowo warunki dopuszczalności podziału nieruchomości zabudowanej w sytuacji, gdy proponowany podział powoduje także podział budynku. W przywołanym przepisie wskazano dokładnie jak mają przebiegać granice projektowanych do wydzielenia dziełek gruntu.

Co istotne, Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22 czerwca 2017 r. (III CZP 23/17) stanął na stanowisku, iż spełnienie wymagań, o których mowa w ww. przepisie, może nastąpić przez zobowiązanie współwłaścicieli nieruchomości do wykonania prac adaptacyjnych i nałożenia na nich stosownych nakazów i zakazów w postanowieniu o zniesieniu współwłasności nieruchomości.

A zatem, przepis art. 93 ust. 3b ustawy o gospodarce nieruchomościami nie stoi na przeszkodzie zniesieniu współwłasności nieruchomości przez podział fizyczny, nawet jeżeli stan budynku wchodzącego w skład nieruchomości w chwili orzekania nie spełnia wymogu fizycznego oddzielenia na dwie odrębnie funkcjonalnie części.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6