+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Właściwość miejscowa sądu w sprawach o naruszenie dóbr osobistych

 

 

 

Właściwość miejscowa sądu w sprawach o naruszenie dóbr osobistych

21 gru 2017 | Aktualności

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 grudnia 2017 r. (III CZP 91/17) stanął na stanowisku, iż osoba dochodząca ochrony dobra osobistego może, na podstawie art. 35 k.p.c., wytoczyć powództwo przed sąd, w którego okręgu działał sprawca, lub przez sąd, w którego okręgu to działanie spowodowało zagrożenie lub naruszenie dobra osobistego.

Powyższa Uchwała została podjęta w odpowiedzi na zagadnienie prawne przedstawione przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu, a mianowicie: Czy miejscem zdarzenia wywołującego szkodę w rozumieniu art. 35 k.p.c. jest wyłącznie miejsce zachowania sprawcy dokonującego naruszenia dóbr osobistych, czy także miejsce, w którym wystąpiła szkoda niemajątkowa będąca skutkiem tego zachowania?

W związku z powyższym uchwałą z dnia 15 grudnia 2017 r. (III CZP 91/17) Sąd Najwyższy, rozszerzył prawo wyboru sądu z korzyścią dla poszkodowanego. W konsekwencji powództwo przez osobę poszkodowaną będzie mogło być wytoczone nie tylko w miejscu gdzie sprawca faktycznie działał, ale również przed Sądem, w okręgu, którego doszło do naruszenia.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6