+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Wybór sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podlega sukcesji

 

 

 

Wybór sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podlega sukcesji

27 cze 2019 | Aktualności

Zgodnie z najnowszym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (sygn. akt I Sa/Kr 339/19), spadkobierca przejmuje sposób opodatkowania zmarłego przedsiębiorcy. Sąd powołał się na art. 97 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym spadkobiercy przejmują przewidziane w przepisach podatkowych majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Spór przed sądem dotyczył przypadku, w którym kobieta przyjęła spadek po zmarłym ojcu i kontynuowała jego działalność gospodarczą. Po miesiącu od jego śmierci poinformowała urząd skarbowy i oświadczyła, że podobnie jak jej ojciec, będzie ona rozliczała się za pomocą liniowego podatku dochodowego. Skarbówka uznała, że przekroczyła ona termin ww. zgłoszenia, gdyż powinna to była zrobić już w dniu uzyskania pierwszego przychodu (czyli w dniu śmierci jej ojca). Zdaniem skarbówki oznacza to, że powinna rozliczać się według skali podatkowej.

Zainteresowana zaskarżyła ww. interpretację do sądu administracyjnego. Sąd orzekł jak na wstępie – nie zgodził się ze skarbówką i orzekł, że zainteresowana może rozliczać się na pomocą podatku liniowego.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6