+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Wygaśnięcie odrębnej własności lokalu na skutek jego zburzenia powoduje ustanie odrębnej własności drugiego lokalu

 

 

 

Wygaśnięcie odrębnej własności lokalu na skutek jego zburzenia powoduje ustanie odrębnej własności drugiego lokalu

20 maj 2019 | Aktualności

W dniu 16 maja 2019 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie o sygn. akt III CZP 1/19. Przedmiotem uchwały były następujące pytania przedstawione przez Sąd Okręgowy w Szczecinie:

  1. Jaki jest skutek prawny wyburzenia lokalu, stanowiącego odrębną własność, dla związanego z tym lokalem udziału w nieruchomości wspólnej?
  1. Czy w przypadku wyburzenia jednego z dwóch lokali stanowiących przedmiot odrębnej własności, prowadzącego do utraty jego bytu prawnego, następuje ustanie prawa odrębnej własności drugiego istniejącego lokalu?​

Po rozważeniu przedstawionych pytań Sąd Najwyższy w składzie 3 sędziów przyjął, że wygaśnięcie odrębnej własności lokalu na skutek jego zburzenia powoduje ustanie odrębnej własności drugiego lokalu, natomiast udziały w nieruchomości wspólnej, związane dotychczas z własnością dwóch lokali, przekształcają się w udziały we współwłasności gruntu zabudowanego budynkiem stanowiącym jego część składową i obejmującym jeden lokal.

Sąd Najwyższy wydając przedmiotową uchwałę, wskazał przede wszystkim, że w obecnym stanie prawnym brak jest uregulowań, które jednoznacznie rozstrzygają przedstawione przez Sąd Okręgowy w Szczecinie zagadnienia.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6