Jeżeli osoba nieprowadząca działalności gospodarczej posiada działkę, którą wynajmuje na potrzeby postoju pojazdów (nawet kilkudziesięciu), nie musi zakładać działalności gospodarczej i może ww. przychody opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 15 listopada 2019 r. (0115-KDIT2-3.4011.416.2019.2.KP).
Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne osiągające przychody m.in. z tytułu umowy najmu, jeżeli umowa ta nie jest zawierana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, może rozliczać się z fiskusem na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku najmu ryczałt wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100.000 zł, a od nadwyżki ponad 100.000 zł ryczałt wynosi 12,5% przychodów. Są to zdecydowanie bardziej korzystne zasady opodatkowania w porównaniu np. do skali podatkowej (18 i 32%) przewidzianej w ustawie o PIT.
Warunkiem do skorzystania z ww. ułatwień jest brak prowadzenia działalności gospodarczej. W niniejszej sprawie organ podatkowy uznał, że opisana tu działalność nie spełnia przesłanek uznania jej za działalność gospodarczą, tj. najem nie jest prowadzony w sposób zorganizowany i ciągły (a więc jest to tzw. najem prywatny).
Wobec tego Dyrektor KIS uznał, że wynajem nawet kilkudziesięciu miejsc parkingowych może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (8,5 lub 12,5 % przychodów).