+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Wypalenie zawodowe – nowa podstawa zwolnienia lekarskiego od 1 stycznia 2022 r.

 

 

 

Wypalenie zawodowe – nowa podstawa zwolnienia lekarskiego od 1 stycznia 2022 r.

23 lis 2021 | Aktualności

Wypalenie zawodowe zostało wpisane do dziesiątej edycji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD (ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jako syndrom zawodowy znacząco wpływający na stan zdrowia. Od 1 stycznia 2022 roku, wraz z wejściem w życie nowej klasyfikacji ICD-11, zostanie ono uznane za chorobę, wskutek czego lekarze będą już mogli wystawiać zwolnienie lekarskie osobom cierpiącym na wypalenie zawodowe.

Objawy wypalenia zawodowego mogą być tak silne, że nie pozwalają na codzienne wykonywanie zawodowych obowiązków, a brak jakichkolwiek działań i reakcji może spowodować, że pracownik popełnia błędy, skutkujące dotkliwymi konsekwencjami dla firmy. Zaburzenia nie wolno bagatelizować, natomiast istnieje spore prawdopodobieństwo, iż zmiana ta będzie wykorzystywana, jako pretekst do korzystania z nieprawidłowych zwolnień lekarskich.

Wpisanie wypalenia zawodowego na listę chorób może zwiększyć ilość wydawania niezasadnych i bardzo długich L4. Jak podkreślają eksperci, złożoność chorób psychiatrycznych oraz częste  trudności w ich ocenie spowodują możliwość wystawiania trudnych do weryfikacji zwolnień na wypalenie zawodowe, co może wzmocnić proceder „kupowania L4”.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6