+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie odzyskania VAT-u doliczonego do opłaty komorniczej

 

 

 

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie odzyskania VAT-u doliczonego do opłaty komorniczej

20 maj 2019 | Aktualności

W wyroku z dnia 10 kwietnia 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził,  iż do końca 2018 r. Komornicy byli zobowiązani do potrącania podatku VAT ze swojego wynagrodzenia  i nie mogli tym podatkiem obciążać dłużnika.

W związku z powyższym dłużnik ma prawo wystąpić do Komornika o zwrot nienależnie doliczonego podatku.

Jednakże należy pamiętać, iż termin na złożenie wniosku o zwrot nienależnie naliczonego podatku  to 7 dni od dokonania czynności komorniczych, a wyrok TSUE dotyczy lat poprzednich tj. do końca 2018 r.  Dlatego też w celu odzyskania nienależnie pobranego podatku VAT pozostaje dłużnikowi dochodzenie roszczenia w procesie cywilnym.

Z polskiego orzecznictwa wynika, iż opłaty egzekucyjnej nie można podwyższać o VAT, gdyż należy uznać, że już ten podatek zawiera i na takie orzeczenia należy się powoływać wnioskując o zwrot podatku.

Należy podkreślić, iż komentowany wyrok ma znaczenie historyczne, gdyż w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. czynności Komorników Sądowych zarówno w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6