W wyroku z dnia 10 kwietnia 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził, iż do końca 2018 r. Komornicy byli zobowiązani do potrącania podatku VAT ze swojego wynagrodzenia i nie mogli tym podatkiem obciążać dłużnika.
W związku z powyższym dłużnik ma prawo wystąpić do Komornika o zwrot nienależnie doliczonego podatku.
Jednakże należy pamiętać, iż termin na złożenie wniosku o zwrot nienależnie naliczonego podatku to 7 dni od dokonania czynności komorniczych, a wyrok TSUE dotyczy lat poprzednich tj. do końca 2018 r. Dlatego też w celu odzyskania nienależnie pobranego podatku VAT pozostaje dłużnikowi dochodzenie roszczenia w procesie cywilnym.
Z polskiego orzecznictwa wynika, iż opłaty egzekucyjnej nie można podwyższać o VAT, gdyż należy uznać, że już ten podatek zawiera i na takie orzeczenia należy się powoływać wnioskując o zwrot podatku.
Należy podkreślić, iż komentowany wyrok ma znaczenie historyczne, gdyż w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. czynności Komorników Sądowych zarówno w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.