+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Wzmocnienie ochrony klientów banków

 

 

 

Wzmocnienie ochrony klientów banków

27 sie 2019 | Aktualności

Dnia 14 września 2019 r. w życie wchodzą zmiany wprowadzone PSD2, a które wymuszają na bankach stosowanie silnego uwierzytelnienia użytkownika.

Najważniejszą zmianą jest wymóg autoryzacji za pomocą kodu PIN także niektórych transakcji płatniczych dokonywanych bezgotówkowo, a które nie przekraczają kwoty 50 zł. Od 14 września konieczna będzie autoryzacja kodem PIN:

  1. Każdej transakcji przekraczającej wartość 50 zł
  2. szóstej kolejnej transakcji;
  3. Transakcji, po której suma wszystkich poprzednich nieautoryzowanych przekroczy równowartość określoną przez bank, jednak nie większą niż 150 euro.

Tytułem przykładu, Jeżeli A wykona 5 kolejnych transakcji na kwotę odpowiednio 3,4,5,6,7, zł to piąta transakcja będzie wymagała autoryzacji kodem PIN pomimo, iż żadna z nich nie przekracza 50 zł, a ich suma nie przekracza kwoty określonej przez bank (maksymalnie równowartość 150 zł). Podobnie, podanie kody PIN będzie wymagane, gdy A dokona płatności kartą na kwotę 10 zł i 45 zł. Jednakże w takiej sytuacji, „licznik się zeruje” a kolejne 5 transakcji, które nie wymagają podania kody PIN liczy się od nowa.

Drugą zmianą będzie autoryzacja podczas logowania do bankowości on-line. Każdorazowe logowanie na swoje konto za pomocą platformy internetowej, oprócz podania loginu i hasła wymagać będzie podania kodu, który zostanie przesłane SMS-em lub potwierdzić dyspozycję za pomocą mobilnej aplikacji.

Praktyka w bankach nie będzie jednolita, zatem warto śledzić informacje udzielane przez banki, a które dotyczą nadchodzących zmian.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6